Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

Zakwaterowanie

Dotyczy Saxion University of Applied Sciences:

Saxion University of Applied Sciences zapewnia miejsce dla studentów w akademikach w Deventer i Enschede. Uczelnia w tych miastach posiada umowy z studenckimi lokalnymi spółdzielniami lokatorskimi, które wynajmują dla studentów Saxion University of Applied Sciences mieszkania z pokojami o różnej wielkości. Wszystkie pokoje są pokojami jednoosobowymi i zostały wyposażone w standardowo w łóżko, biurko, krzesło i szafkę. Mieszkania posiadają bezprzewodowy dostęp do Internetu. Łazienka, toaleta i kuchnia dzieli się z innymi studentami zamieszkującymi razem w mieszkaniu. Koszt zakwaterowania wynosi 4000 euro za rok nauki.

Wszyscy studenci muszą wpłacić kwotę 500 euro, jako depozyt za mieszkanie. Ta kaucja ma pokrywać koszty ewentualnych uszkodzeń mieszkania lub sprzętów, albo pokryć koszty sprzątania nieuporządkowanego mieszkania, po opuszczeniu go przez studentów. Z kaucji pokrywane są również koszty nadmiernego ogrzewania i rachunki za elektryczność. Pod koniec roku akademickiego część lub całość kaucji może być zwrócona, po inspekcji pokoju i mieszkania. Wszyscy studenci mieszkający w jednym domu albo mieszkaniu są współodpowiedzialni dla zużytą energię. Za kartę rezydenta należy wpłacić kwotę 100 euro. Po ukończeniu studiów i oddaniu karty, wpłata zostaje zwrócona.

Istnieje również możliwość znalezienia zakwaterowania na własną rękę, bez korzystania z zakwaterowania zapewnionego przez Saxion University of Applied Sciences. W przypadku chęci samodzielnego znalezienia zakwaterowania nie ma możliwości otrzymania wsparcia w tym zakresie, stąd polecamy korzystanie z zakwaterowanie zapewnianego przez Saxion University of Applied Sciences


Dotyczy Hanze University of Applied Sciences, Groningen:

Hanze University of Applied Sciences, Groningen nie posiada swoich akademików ani domów studenckich, stąd też międzynarodowi studenci zmuszeni są znaleźć zakwaterowanie na własną rękę. Zagraniczni studenci mogą zwrócić się, aplikować o zakwaterowanie w: Housing Office www.housingoffice.nl.

Housing Office to organizacja, która spełnia rolę pośrednika w poszukiwaniu lokalu, zakwaterowania dla studentów, chcących studiować w Holandii.
Aby ubiegać się o przyznanie zakwaterowania przez Housing Office należy najpierw załatwić wszelkie formalności związane z aplikacją na studia (student musi być zaakceptowany przez Hanze University of Applied Sciences, Groningen).
Po spełnieniu wszystkich warunków Housing Office zaproponuje kwaterę, oferowaną przez osobę prywatną, bądź przez firmę.
W zależności od potrzeb i wymagań studenta może to być pokój w domu, który zamieszkują holenderscy studenci, osobiste mieszkanie lub kwatera u holenderskiej rodziny. Minimalny okres wynajmu zakwaterowania to zazwyczaj 3 miesiące.
Zakwaterowanie oferowane przez Housing Office, mieszkanie lub pokój, powinno być umeblowane. Kwota ustalonego czynszu za wynajem zawiera wszystkie opłaty dodatkowe (woda, elektryczność, gaz, podatki).
W większości obiektów oferowanych przez Housing Office student musi się liczyć z faktem, że kuchnia i łazienki będą współdzielone przez wszystkie osoby zamieszkujące mieszkanie lub dom.
Koszt wynajęcia pokoju to około 250-350 euro miesięcznie, chcąc wynająć mieszkanie liczmy się z wydatkami rzędu 350-550 euro miesięcznie. W momencie finalizowania formalności związanych z zakwaterowaniem należy wpłacić depozyt, który w zależności od miejsca wynosi orientacyjnie 625 euro, z czego 300 euro to kwota administracyjna, która nie podlega zwrotowi.
Termin złożenia aplikacji na zakwaterowanie do Housing Office jest bardzo istotnym elementem dla pomyślnego załatwienia mieszkania/pokoju, ponieważ ilość miejsc jest limitowana.

Housing Office radzi, aby proces aplikowania o zakwaterowanie został rozpoczęty przed:

  • 1 czerwca w przypadku studiów rozpoczynających się od września,
  • 1 listopada dla studiów rozpoczynających się od lutego.

Więcej informacji na temat możliwości zakwaterowania jakie oferuje Housing Office, jak i formularz aplikacyjny na zakwaterowanie, znajdują się na stronie internetowej Housing Office: www.housingoffice.nl