Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

O Szwecji

Jest państwem skandynawskim położonym w Europie Północnej. Sąsiaduje z Norwegią, Finlandią oraz Danią. Od 1995 roku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Szwecja jest monarchią konstytucyjną. Kraj ten jest podzielony na 21 regionów administracyjnych tzw. lan. Regiony te, natomiast, są podzielone na 290 gmin. Największe szwedzkie miasta to Sztokholm, Göteborg, Malmo i Uppsala. Gospodarka szwedzka jest doskonale rozwinięta. Jej podstawą są bogactwa naturalne, takie jak rudy żelaza. Rolnictwo tego kraju jest wysoce zmechanizowane, a popularne na całym świecie marki, stanowią o sile tego niedużego państwa. Waluta obowiązująca w Szwecji to 1 korona szwedzka, która równa się 100 öre. Przelicznik koron na złotówki wynosi ok. 0,48 (czerwiec 2012). W Szwecji panuje klimat umiarkowany. Temperatury są łagodne w ciągu całego roku.

Językiem urzędowym jest szwedzki, ale porozumiewanie się w języku angielskim również nie przysporzy problemów mieszkańcom tego kraju.

Szwecja jest krajem niezwykle przyjaznym, a mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do odwiedzających. Kusi turystów interesującym i odmiennym krajobrazem, ogromną ilością jezior. Co ważne, wybrzeże nie jest gęsto zaludnione i dzięki temu turyści spragnieni przygód mają możliwość odpocząć i poobcować z naturą. Niezwykle interesującym jest fakt, iż w północnej części kraju żyją tzw. "Indianie Europy" czyli Lapończycy - hodowcy reniferów.

Ciekawostką jest, że Szwecja jest krajem, w którym czyta się najwięcej gazet, a każda miejscowość wydaje swoją lokalną gazetę. Co więcej, mieszkańcy Szwecji zajmują drugie miejsce na świecie pod względem spożycia kawy. Z pewnością amatorom literatury skandynawskiej nie obce będzie słowo "fika" oznaczające picie kawy w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Wielkim wydarzeniem w kraju jest coroczny festiwal muzyczny Melodifestivalen, który gromadzi przed telewizorami szeroką rzeszę widzów.


Źródło:
wikipedia, licencja: GNU FDL, autorzy