Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

Horsens

Horsens to miasto położone na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego przy malowniczym Fiordzie Horsens, który połączony jest z jeziorem Norrestrand oblewającym miasto od strony północnej. Populacja tej gminy to ponad 50 tysięcy mieszkańców.
Z komunikacją do każdego innego duńskiego miasta nie ma problemów, ponieważ w pobliżu miasta znajduje się autostrada północ-południe. Horsens to niemalże geograficzny środek Danii.

W Horsens znajduje się najszersza ulica Danii, a na niej mnóstwo sklepów dla nieco zamożniejszej części społeczeństwa, latem jest tu naprawdę tłoczno za sprawą licznych imprez.

Malownicza sceneria miasta zachęca do wycieczek rowerowych czy też spacerów. Miasto stwarza idealne warunki dla miłośników pływania, jeździectwa, surfingu, tenisa itp. Dla rozrywki można również popłynąć statkiem wycieczkowym na jedną z czterech wysp niedaleko Horsens.
W Horsens znajdziemy wiele interesujących, zabytkowych miejsc na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, ponieważ miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego (jest to trasa turystyczna obejmująca 31 miast z ceglaną architekturą gotycką w siedmiu krajach wokół Morza Bałtyckiego - w Szwecji, Danii, Niemczech, Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii - gotyckie kościoły, klasztory, bramy, baszty, ratusze).

Warto zobaczyć Muzeum Przemysłu, które wyspecjalizowało się w tworzeniu wystaw na temat pracy i pracowników różnych dziedzin. Ich celem jest ukazanie życia w Danii w czasach, gdy przemysł dopiero rozkwitał. Można tu obejrzeć, poczuć i dotknąć najprzeróżniejsze urządzenia służące ludziom niegdyś w fabrykach, zobaczyć samą fabrykę. Jest to jedyny tego typu obiekt w całej Danii.

Odwiedzający Horsens powinni także zwrócić uwagę na przepiękne kościoły (Endelave Kirke, Hatting Kirke, Olster Kirke), kilka ciekawych pomników oraz Zamek Boller. Ten ostatni pochodzi z XVI w., choć główny budynek znacznie przebudowano w czasach baroku. Niestety można nań rzucić okiem jedynie z zewnątrz, bowiem z wnętrz nadal korzysta duńska rodzina królewska. Godny polecenia jest królewski ogród japoński. Kochający naturę i spacery na świeżym powietrzu na pewno będą zadowoleni po wizycie w lesie Bygholm, w Nature Center Skovbarg (rodzaj parku krajobrazowego) oraz w rezerwacie Norrestrand, gdzie znajduję się malownicze jezioro.

Osobistością, która najbardziej kojarzy się z miastem jest Vitus Bering - zasłużony duński nawigator, służący w marynarce rosyjskiej.

Zobacz:


Źródło: