Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

O Danii

Dania, czyli Królestwo Danii położone jest w Europie Północnej - najmniejsze państwo z krajów skandynawskich, w jej skład wchodzą też Grenlandia oraz Wyspy Owcze.

Dania to monarchia konstytucyjna - głową państwa jest królowa Małgorzata II. Od 1 stycznia 2007 roku państwo podzielone jest na 5 regionów, które z kolei dzielą się na 98 gmin. 70% powierzchni Danii przypada na Półwysep Jutlandzki (Jutlandię, Jylland). Reszta kraju położona jest na 443 wyspach, z czego zamieszkałych jest tylko 76.

Gospodarka duńska jest dobrze rozwinięta, dzięki czemu Dania to aktualnie jeden z najbogatszych krajów świata; oparta jest na rolnictwie, przemyśle wydobywczym a przede wszystkim na nowoczesnych technologiach i wysoko wykwalifikowanych kadrach.

Obowiązującą walutą w Danii są korony duńskie (DKK), które dzielą się na 100 ore. Przelicznik koron za złotówki wynosi w przybliżeniu 0,50 (październik 2010).

Powierzchnię kraju w większości stanowią niziny, panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata chłodne, z dużą ilością opadów.

Językiem obowiązującym w Danii jest duński, większość społeczeństwa swobodnie komunikuje się również w języku angielskim, a wielu Duńczyków mówi także po niemiecku lub francusku.

Dania to niezwykle bezpieczny i rozwinięty kraj, gdzie mieszkańcy są przyjaźnie i gościnnie nastawieni do obcokrajowców; są uosobieniem spokoju, współpracy oraz pokoju. Tak również są postrzegani przez inne narody.

Słowem, które bardzo dobrze opisuje Danię oraz Duńczyków, jest 'hygge', oznacza to umiłowanie i potrzebę otaczania się serdecznymi ludźmi oraz stworzenie sobie przyjemnego i przytulnego otoczenia, co owocuje poczuciem zadowolenia i wewnętrznym spokojem.

Duńskie wzornictwo stało się w ostatnich latach bardzo modne. Wielu projektantów odnosi liczne sukcesy, zdobywa uznanie swoich marek w kraju i za granicą. Zamiast gonić trendy pojawiające się w Paryżu, Londynie czy Mediolanie, nowe pokolenie duńskich kreatorów mody kultywuje narodowe wzory i rozwija własny skandynawski styl.

Duńczycy uwielbiają muzykę - od wielkich festiwali pod gołym niebem po kameralne imprezy, podczas których można posłuchać jazzu, bluesa, folku, salsy, popu i rocka.


Źródło:
www.visitdenmark.pl