Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

Aarhus

Aarhus to drugie co do wielkości i liczby ludności miasto w Danii, które zamieszkuje ponad 300 000 mieszkańców.
Aarhus położone jest na Półwyspie Jutlandzkim, nad samym morzem. Miasto jest stolicą województwa Amt oraz gminy Aarhus. To także duży i bardzo ważny ośrodek komunikacyjny: kolejowy, autobusowy. Miasto posiada także swój port lotniczy oraz prężnie działający port, najważniejszy w Danii, który obsługuje zarówno statki pasażerskie, jak i towarowe. Aarhus jest centrum kulturalnym oraz naukowym.

Co najważniejsze Aarhus to miasto akademickie, co roku kształci się tu blisko 50 000 studentów, którzy przyjeżdżają tu zarówno z innych miast w Danii, jak i z innych krajów. Dzięki liczbie studentów, Aarhus to jedno z najmłodszych miast w całej Danii z międzykulturowym duchem.

Aarhus w rzadki na skalę europejską sposób łączy atmosferę metropolii z klimatem małej miejscowości. Miasto znane jest ze swej sceny muzycznej, a także z okolicznych lasów i plaż.

Największe na świecie miasteczko ma dla swoich mieszkańców i turystów wiele atrakcji:

  • Skansen Miejski - niezwykły zespół muzealny składający się z 75 domów budowanych od czasów renesansu do pierwszej wojny światowej oraz brukowane ulice przypominające minione czasy.
  • Muzeum Kobiet - jedyne tego rodzaju muzeum na świecie ukazujące rolę kobiet w dziejach.

Więcej informacji na temat atrakcji, jakie oferuje Aarhus można znaleźć na stronie: www.visitaarhus.com

Aarhus to również miasto zabytków z przepięknym centrum miasta, gdzie znajduje się między innymi trzynastowieczna katedra oraz ratusz miejski. Centrum Aarhus ma niezwykłą atmosferę, dzięki której można poczuć, jak stare spotyka się z nowym. Ulice, promenady nad rzeką i sympatyczne małe uliczki zapraszają do butików, kawiarni i restauracji. Czekają tu wszelkiego rodzaju atrakcje kulturalne: katedra, starówka, muzea, sala koncertowa, galerie oraz piękne zabytkowe i nowoczesne budynki. Statek zawija w Aarhus niemal do centrum miasta.

Aarhus znane jest także poza granicami Danii ze swojej happeningowej sceny muzycznej. Tutaj zaczynały niektóre z obecnych gwiazd duńskiej muzyki, a miasto to wciąż jest miejscem występów wielu nowych zespołów. Nic dziwnego zatem, że każdego wieczoru w wielu miejscach miasta można posłuchać muzyki na żywo.

Przez cały rok do miasta ściągają tłumy, żeby obejrzeć szaloną rywalizację różnych trup teatralnych na deskach kameralnych scen. Improwizacje, sztuki offowe i komediowe monodramy zdobyły tu ogromną popularność. Rytmy latynoskie, uwodzicielskie tanga lub klasyczny rock - jest wiele rodzajów muzyki, przy której można w Aarhus bawić się do białego rana. W mieście odbywają się również wielkie imprezy rockowe, takie jak doroczne koncerty Aarhus Open Air, Gorn Koncert i Rockshow.

Zobacz:


Źródło: