Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

Podział administracyjny

Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.

Anglia podzielona jest na 9 regionów, które zostały utworzone w 1994 roku. Wszystkie mają ten sam status, jednak Londyn jako jedyny w ramach własnych autonomicznych władz, posiada burmistrza wybieranego w wyborach bezpośrednich. Regiony znacznie różnią się między sobą pod względem zajmowanego obszaru oraz populacji.

Dla celów administracyjnych Anglia podzielona jest na cztery rodzaje jednostek samorządów lokalnych na poziomie hrabstwa.

Hrabstwa (ang. shire counties) zostały utworzone w 1974 roku i są oficjalnie znane pod nazwą non-metropolitan counties. Są one podzielone na okręgi i obejmują swoim obszarem znaczną część kraju, głównie jednak w obszarach wiejskich.
W Anglii jest obecnie sześć hrabstw miejskich, podzielonych na okręgi miejskie. Obejmują one swoją powierzchnią duże obszary miejskie poza Londynem. Podobnie jak hrabstwa, hrabstwa miejskie zostały utworzone w 1974 a w 1986 zniesione zostały rady hrabstw.

Jednolite jednostki administracyjne zostały utworzone w latach 90. i stanowią jednostki administracyjne które łączą w sobie funkcje hrabstwa i okręgu zastępując dwustopniowy podział administracyjny.

Wielki Londyn został utworzony w 1965 i jest czasem uznawany za hrabstwo miejskie, którym jednak oficjalnie nie jest. Jest on podzielony na City of London oraz londyńskie dzielnice (gminy miejskie).

Hrabstwa podzielone są na okręgi (ang. non-metropolitan districts). Władza podzielona jest pomiędzy radę hrabstwa i radę okręgu.

Hrabstwa miejskie zostały podzielone na okręgi miejskie zwany zwykle dzielnicami (ang. borough). Gdy zniesiono rady hrabstwa okręgi miejskie zyskały większość władzy funkcjonują więc podobnie do innych jednolitych jednostek administracyjnych.

W Wielkim Londynie 32 dzielnice (gminy miejskie) mają podobny status jak inne jednolite jednostki administracyjne, jednak dodatkowy, strategiczny poziom administracyjny, tzw. Greater London Authority (GLA) nadzoruje transport, policję, straż pożarną oraz rozwój ekonomiczny.

Gmina (ang. civil parish) jest najmniejszą jednostką samorządową w Anglii. Przepisy prawne, które ukonstytuowały Wielki Londyn, wykluczyły istnienie gmin na jego terenie. Pozostała część Anglii nie jest jeszcze w całości podzielona na gminy, jednak obecnie liczba gmin oraz całkowity obszar objęty tymi jednostkami podziału stale rośnie.


Źródło: