Praktyczne studia po angielsku.
Program eduABROAD to oficjalne biuro zagranicznych uczelni w Polsce.
Aplikację na studia za granicą złożysz bez dodatkowych opłat.

 

O Anglii

Anglia, w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Anglia zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Ponadto oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn. Patronem Anglii jest Święty Jerzy.

Zjednoczone Królestwo jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera.

Zjednoczone Królestwo jest państwem o gospodarce rynkowej, drugim co do PKB rynkiem w Europie (po Niemczech i przed Francją), a piątym na świecie (po USA, Japonii, Niemczech i Chinach). W ciągu ostatnich dwóch dekad rząd dokonał prywatyzacji wielu przedsiębiorstw państwowych, odchodząc w znacznym stopniu od zasad tzw. państwa opiekuńczego (welfare state). Wielka Brytania posiada bogate złoża węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej.

Obowiązującą walutą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest funt szterling (GBP). Przelicznik funtów za złotówki wynosi w przybliżeniu 4,60 (październik 2010).

Terytorium Anglii to w większości obszar pofałdowany z większymi górami na północy. Główne rzeki to Tamiza i Severn. Największymi miastami są Londyn, Birmingham, Manchester, Sheffield, Liverpool, Leeds, Bristol oraz Newcastle upon Tyne. Podmorski tunel niedaleko Dover łączy Wielką Brytanię z Francją.

Głównym językiem jest angielski, choć w użyciu są także walijski, irlandzki i języki szkockie.

W Anglii znajduje się duża liczba uniwersytetów, a co do liczby nagród Nobla, Brytyjczycy są na drugim miejscu po obywatelach Stanów Zjednoczonych.

Wielka Brytania odgrywa także dużą rolę we współczesnej muzyce rozrywkowej, stanowiąc kraj pochodzenia dla wielu cenionych zespołów i wykonawców rockowych i metalowych, skąd wzięła się też nazwa NWOBHM - New Wave Of British Heavy Metal. Również tu wzięły swój początek różne rodzaje muzyki elektronicznej, np. acid, house, jungle, drum and bass i trip hop, dubstep które w całości lub części powstały w Zjednoczonym Królestwie.

Według standardów międzynarodowych Wielka Brytania to państwo bezpieczne, gdzie poziom przestępczości i przemocy na ulicach jest niski.


Źródło: